ΑΠΟΕΛ – Μπότεφ 2-0: πήρε την πρόκριση

αποελ

Το ΑΠΟΕΛ με μία μεστή εμφάνιση ήταν πολύ καλύτερο από την Μπότεφ Πλόβντιφ και με το γκολ του Σεπάκ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και του Γιώργου Εφραίμ στις καθυστερήσεις του αγώνα πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ με τελικό σκορ 2-0.

Η ομάδα του Σωφρόνη ήταν πολύ καλύτερη από αυτήν της Βουλγαρίας, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες σε αντίθεση με την Μπότεφ που έγινε απειλητική σε ελάχιστες περιπτώσεις. Την βοήθησε φυσικά και η εξαιρετική εμφάνιση από περισσότερους από 12 χιλιάδες φίλους της ομάδας.

Το ΑΠΟΕΛ στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ να αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Όσιγεκ – FC Kyzyl-Zhar SK. Η Κροατική ομάδα κέρδισε στο πρώτο παιχνίδι με 2-1.

Δείτε το live του ΑΝΤ1.

Έναρξη στο παιχνίδι!

10′ Χωρίς ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά!

11΄Φάση διαρκείας στη περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έδιωξε ο Καρώ!

12′ Κεφαλιά του Ηλία, ύστερα από μπαλιά του Φεράρι, έξω.

15′ Σουτ του Ντάλσιο, διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας της Μπότεφ.

16′ Σουτ του Θεοδώρου, άστοχο.

20′ Εκτός περιοχής σουτ του Φεράρι, αρκετά άστοχο.

27′ Καλή στιγμή για την Μπότεφ ο Ντοκού μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, μόλις έξω.

28′ Σουτ του Σαρφό, άστοχο.

34′ Κεφαλιά του Μάριου Ηλία ύστερα από μπαλιά του Σεπάκ, μόλις έξω.

36′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, ο Μάριος Ηλία, πλάσαρε ωστόσο αρχικά απόκρουσε ο τερματοφύλακας της Μπότεφ και στην συνέχεια έδιωξαν στην γραμμή.

44′ Και πάλι ευκαιρία με τον Ηλία, ο οποίος έβαλε την προβολή, η μπάλα στον τερματοφύλακα.

45+1 ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Σεπάκ! Ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ έκανε το σουτ η μπάλα κτύπησε σε σώματα και κατέλειξε στα δίκτυα της Μπότεφ.

Τέλος Α’ ημιχρόνου.

Έναρξη στο Β’ ημίχρονο.

46′ Κεφαλιά του Μάριου Ηλία, έξω.

50′ Καλή προσπάθεια από τον Θεοδώρου, ο οποίος δεν πρόλαβε να πλασάρει, πήρε όμως κόρνερ.

53′ Πλασέ του Δημήτρη Θεοδώρου, μόλις έξω.

62′ Διώχνει σε κόρνερ ο Σεπάκ, μια καλή μπαλιά από την Μπότεφ.

64′ Κεφαλιά του Μάγκλιτσα, δεν μπορει να σκοράρει από κοντά ο Καρώ.

78′ Σουτ από τον Σέκουλιτς, μόλις δίπλα από το δοκάρι του Μπέλετς.

90+3 ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Εφραίμ και η πρόκριση στους γαλαζοκίτρινους.

90+6 Σουτ του Εφραίμ έυκολα ο τερματοφύλακας της Μπότεφ.