Εκπλήξεις αλλά και προκρίσεις στην παράταση στους χθεσινούς αγώνες για τον α΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ

Εκτός του επόμενου β΄ προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ έμεινε η πρωταθλήτρια Ρουμανίας Κλουζ, καθώς έχασε στα πέναλτι από την αρμενική Πιούνικ Γερεβάν με 4-3 στα πέναλτι (1-1 κ.α., 2-2 παρ.).

Στην παράταση προκρίθηκε η Λίνφιλντ από τη Β. Ιρλανδία, επικρατώντας με 2-0 της Δε Νιού Σέιντς από την Ουαλία. Η Μάριμπορ πέρασε το εμπόδιο της Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ με 2-0 στην Λευκορωσία, στη ρεβάνς του 0-0 του πρώτου αγώνα.

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας, μετά το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της με τη Ντιναμό Μπατούμι κέρδισε με 2-1 στην παράταση και πήρε την πρόκριση.

Συνοπτικά, τα αποτέλεσμα των δεύτερων αγώνων του α’ προκριματικού γύρου του Champions League (σ.σ. σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

RFS Ρίγα (Λετονία)-Ελσίνκι (Φινλανδία)                 4-5 πέν. (2-1 παρ.)             (0-1)

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)-Σκούπι (Β.Μακεδονία)     2-0                             (0-3)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)           5-1                             (0-1)

Ζαλγκίρις-Λιθουανία)-Μπαλκάνι (Κόσοβο)                 1-0 παρ.                        (1-1)

Σερίφ (Μολδαβία)-Ζρίνσκι (Βοσνία)                      1-0                             (0-0)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)           0-0                             (0-3)

KF Τιράνα (Αλβανία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)         1-2                             (0-1)

Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)      0-1                             (0-2)

Βίκινγκουρ Ρέκιαβικ (Ισλανδία)-Μάλμε (Σουηδία)         3-3                             (2-3)

Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)      3-1                             (0-3)

Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)-Σλόβαν Μπρ. (Σλοβακία)      1-2 παρ. (0-0 κ.α)              (0-0)

Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)-Μάριμπορ (Σλοβενία)    0-2                             (0-0)

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Τομπόλ (Καζακστάν)             5-1                             (0-0)

Κλουζ (Ρουμανία)-Πιούνικ (Αρμενία)                     3-4 πέν. (1-1 κ.α., 2-2 παρ.)   (0-0)

Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)          2-0 παρ.                        (0-1)

Τα ζευγάρια στον Β` προκριματικό γύρο, είναι τα εξής:

Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Σκούπι (Β. Μακεδονία)

Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Ζυρίχη (Ελβετία)

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία)

Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)

Ζαλγκίρις (Λιθουανία)-Μάλμε (Σουηδία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)

Μάριμπορ (Σλοβενία)-Σερίφ (Μολδαβία)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα)

Πιούνικ (Αρμενία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)

Μίντιλαντ (Δανία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

Οι πρώτοι αγώνες θα γίνουν στις 19-20 Ιουλίου και οι ρεβάνς στις 26-27 του ίδιου μήνα. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον 3ο προκριματικό γύρο, ενώ οι ηττημένες μεταφέρονται στον 3ο προκριματικό του Europa League.