Με την καλύτερη δυνατή σύνθεση συμμετέχει η Κύπρος στο 75ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών και Γυναικών

Η Κραϊόβα της Ρουμανίας φιλοξενεί μεταξύ 18 και 19 Ιουνίου το 75ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών / Γυναικών, με τη συμμετοχή των κορυφαίων αθλητών από τα 22 μέλη της Βαλκανικής Ομοσπονδίας Στίβου.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΚΟΕΑΣ, η Κύπρος θα συμμετάσχει στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα με ό,τι καλύτερο διαθέτει αυτήν τη στιγμή, με κάποιες απουσίες, όπως αυτή του Μίλαν Τράικοβιτς, ο οποίος θα λάβει μέρος στο Ντάιαμοντ Λιγκ του Παρισιού το Σάββατο 18 Ιουνίου, και των Ελένης Αρτυματά και Νεκταρίας Παναγή, οι οποίες έφεραν στον κόσμο το πρώτο τους παιδί πριν από μερικές εβδομάδες, ενώ απουσία της τελευταίας στιγμής θα είναι αυτή του Πάρι Μπατζάβαλη στον ακοντισμό, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Σε άλλες αλλαγές της τελευταίας στιγμής είναι πως η Ολίβια Φωτοπούλου θα τρέξει μόνο 200μ. και όχι 100μ. και η Ναταλία Ευαγγελίδου θα μετέχει μόνο στα 1.500μ. και όχι στα 800μ.

Σημειώνεται τέλος πως η κυπριακή αποστολή υπολογίζεται να βρίσκεται στην πόλη της νοτιοδυτικής Ρουμανίας το απόγευμα της Παρασκευής, με οκτώ από τους 24 αθλητές να αγωνίζονται την πρώτη ημέρα της διοργάνωσης και τους υπόλοιπους 16 τη δεύτερη, μαζί με τον Σταύρο Αυγουστίνου, ο μοναδικός με διπλή υποχρέωση.

Ακολουθεί αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

ΣΑΒΒΑΤΟ 18 ΙΟΥΝΙΟΥ

10:30     Σφυροβολία Ανδρών

(Αλέξανδρος Πουρσανίδης)

18:00     Δισκοβολία Γυναικών

(Ανδρονίκη Λαδά)

18:00     Επί κοντώ Γυναικών

18:30     400μ. εμπόδια Ανδρών

(Αναστάσιος Βασιλείου)

18:45     400μ. εμπόδια Γυναικών

(Καλυψώ Σταύρου)

18:45     Μήκος Ανδρών

18:50     Ύψος Ανδρών

(Βασίλης Κωνσταντίνου, Κυριάκος Παμπακά)

18:50     Σφαιροβολία Ανδρών

19:00     400μ. Γυναικών

19:20     400μ. Ανδρών

19:40     100μ. Γυναικών (Ημιτελικά)

(Παρασκευή Ανδρέου)

19:55     100μ. Ανδρών (Ημιτελικά)

(Σταύρος Αυγουστίνου)

20:10     3.000μ. στιπλ Γυναικών

20:30     Ακοντισμός Γυναικών

20:40     3.000μ. Γυναικών

20:55     5.000μ. Ανδρών

20:55     Τριπλούν Γυναικών

21:20     100μ. Γυναικών (Τελικός)

(Παρασκευή Ανδρέου;)

21:30     100μ. Ανδρών (Τελικός)

(Σταύρος Αυγουστίνου;)

21:45     1.500μ. Ανδρών

21:55     800μ. Γυναικών

22:15     4Χ100μ. Γυναικών

22:30     4Χ100μ. Ανδρών

ΚΥΡΙΑΚΗ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ

11:00     Σφυροβολία Γυναικών

(Χρυστάλλα Κυριάκου)

18:30     Επί κοντώ Ανδρών

(Νίκανδρος Στυλιανού, Χρίστος Ταμάνης)

18:30     110μ. εμπόδια Ανδρών

18:45     100μ. εμπόδια Γυναικών

(Ναταλία Χριστοφή, Δάφνη Γεωργίου)

18:45     Μήκος Γυναικών

(Φίλιππα Φωτοπούλου)

19:10     Ακοντισμός Ανδρών

19:15     Ύψος Γυναικών

(Δέσποινα Χαραλάμπους, Στυλιάνα Ιωαννίδου)

19:15     200μ. Γυναικών

(Ολίβια Φωτοπούλου)

19:35     200μ. Ανδρών

(Σταύρος Αυγουστίνου)

19:50     3.000μ. Ανδρών

20:00     Σφαιροβολία Γυναικών

20:05     3.000μ. στιπλ Ανδρών

20:30     Δισκοβολία Ανδρών

(Απόστολος Παρέλλης, Χριστόφορος Γενεθλή)

20:35     1.500μ. Γυναικών

(Ναταλία Ευαγγελίδου)

20:45     5.000μ. Γυναικών

(Θάλεια Χαραλάμπους)

20:45     Τριπλούν Ανδρών

(Γρηγόρης Νικολάου)

21:10     800μ. Ανδρών

(Χρίστος Δημητρίου, Σταύρος Σπύρου)

21:25     4Χ400μ. Γυναικών

21:35     4Χ400μ. Ανδρών

(ΚΥΠΕ/ΚΑ/ΑΓΚ)