Νικηφόρο το ντεμπούτο του Άρη στα ευρωπαϊκά σαλόνια

Με το δεξί μπήκε ο Άρης στο πρώτο ευρωπαϊκό ραντεβού κερδίζοντας στο ΑΕΚ Αρένα την Νέφτσι Μπακού με 2-0, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον 2ο προκριματικό γύρο του UEFA Conference League.

Τα γκολ για την «ελαφρά ταξιαρχία» πέτυχαν ο Καζού στο 53’ και ο Γκομίς στο 66’, ενώ η ομάδα της Λεμεσού έχασε πολλές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο που θα κλείδωναν οριστικά την πρόκριση. Από το 86ο λεπτό μέχρι και το τέλος του αγώνα, η ομάδα της Λεμεσού βρισκόταν σε μειονεκτική θέση λόγω τραυματισμού του Μπρόνσον, ο οποίος χώλαινε στο γήπεδο, αλλά δεν μπορούσε να αντικατασταθεί καθώς είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο Μπακού στις 28 Ιουλίου. Ο νικητής του αγώνα Άρης – Νεφτσί θα αντιμετωπίσει στον 3ο προκριματικό γύρο, πρώτα ως γηπεδούχος, το νικητή του αγώνα Ραπίντ Βιέννης – Λέχια Γκντανσκ.